Traditsioonilistele Grandliiga Karikavõistlustele registreerus tänavu 13 võistkonda, kusjuures nende hulgas on nii tuttavaid nimesid kui ka musti hobuseid – selliste turniiride uustulnukaid. Karikavõistlused algavad juba eeloleval neljapäeval, esimesed mängud toimuvad 21. augustil. Käesolevas ülevaates tutvustame teile osalejaid ning meenutame turniiri juhendit.
Grandliiga Karikavõistlustel osalejad
Baltika II. Loogiline on alustada ülevaadet kõige tituleeritumast võistkonnast. Grandliiga viimaste aastate vääramatu liider eelmisel aastal Karikavõistlustel ei osalenud ning kaotas ootamatult Superkarika mängus karikavõistlused võitnud Tondi võistkonnale. Kindlasti ei ole liialdus väita, et pikas perspektiivis ei ole Baltika võistkonnale võrdseid, kuid Karikavõistlused ongi just selle poolest huvitavad, et siin võib turniiri saatuse otsustada üksainus mäng, nii et hirmtugev Baltika ehk ei paistagi enam päris võitmatuna.
Pealegi teatas klubi juhtkond enne turniiri algust, et Karikavõistlustel osaletakse seetõttu, et anda võimalus enda näitamiseks neile mängijatele, kes Grandliiga meistrivõistlustel koosseisu - kus võistkonnas on üles antud tõeliselt kõlavad nimed – ei pääse. Kuid kas „staarid“ jäävad tõepoolest vaid kõrvaltvaatajateks või ikkagi varem või hiljem sekkuvad, ei ole veel selge.
Tondi. Möödunudaastane Baltika alistaja, valitsev Grandliiga Karikavõitja ja Superkarika võitja. Kõik see juba räägib võistkonnast kui ühest turniiri favoriidist. Kuigi meistrivõistlustel ei kulge Tondi võistkonnal seni kõik just edukalt. Seega on võistkonnale seda enam tähtis just see turniir.
Euro takso. Grandliiga huvilistele hästi tuntud võistkond, kes just tähti taevast alla ei too, kuid omab võistkonnas selliseid hea tasemega mängijaid nagu näiteks Dmitri Burdin ja Andrei Nazarov, kes on võimelised ka kõige tugevama vastase tuju ära rikkuma. Favoriitideks „taksojuhte“ just ei peaks, kuid vähemalt esimeste väljalangejate hulka neid ka ei arvaks.
Maccabi. Võistkond osales 2010. aastal kõige esimestel Grandliiga meistrivõistlustel ja saavutas toona teise koha. Seejärel aga lülitus võistkond ümber Eesti Jalgpalli Liidu poolt korraldatavatele võistlustele. Täna osaleb Maccabi saalijalgpalli võistkond Eesti meistrivõistlustel meistriliigas, suurt jalgpalli aga mängitakse kolmandas liigas. Kui juhtkonnal õnnestub meelitada mängudele kõik tugevamad, siis on Maccabi vaieldamatult üks peamisi pretendente Karikavõistluste võidule.
Centurion. Grandliiga kõige internatsionaalsem võistkond, kus mängivad hispaanlased, eestlased ja venelased. Meistrivõistlustel on Centurion praegu selgelt tõusuteel, mis tähendab, et ka Karikavõistlustel hakatakse võitlema vaid võidu nimel. Eraldi tähelepanu väärib võistkonna esindaja Mauro Caneglias. Tema vääramatu autoriteet ja suurepärased organisaatorivõimed teevad Centurionist tõeliselt tugeva jõu. Nii suutis Mauro enda võistkonna rivistusse meelitada endiseid vastaseid „Maxima Kingz“ võistkonnast, kes on meeskonda oluliselt tugevdanud.
Norma. Võistkond, kelle esitus sõltub tujust. Ja koosseisust. Meistrivõistluste mängud on pidevalt tõestanud: kui Normal on kohal täiskomplekt mängijaid pluss mõned varumehed – hoia alt ükskõik milline vastane! Sealjuures on neil tulnud juba mitu meistrivõistluste mängu pidada arvulises vähemuses, sest kohal pole lihtsalt piisavalt mängijaid. Eeldada võib siiski, et võistkonna esindaja Jaan Jaaku teab, kuidas seda ülesannet lahendada, miks muidu Norma võistkond siis ennast Karikavõistlustele registreeris.
Liikur. Pidurdamatu jalgpallientusiast Pavel Hodossov koondab jällegi võistkonda, et rünnata järjekordset tippu. Pärast rasket saalijalgpalli hooaega, kui Liikurist lahkus grupp mängijaid ning tundus juba et võistkonnaga on lõpp, ei registreerinud Hodossov võistkonda meistrivõistlusteks. Selge, et kogus jõudu Karikavõistlusteks! Selge on ka see, et kergeks vastaseks ei ole Liikur kellelegi.
Ice Bears. Kes need „jääkarud“ sellised on – pole veel hetkel päris selge. Sama nimega võistkond mängib Rahvaliigas. Nagu räägivad neid tundvad vastased on Ice Bears võistkonna koosseisus nii mõnedki huvitavad mängijad. Kuuldavasti olla võistkond poolel väljakul paremgi kui mängides 11 vs 11.
Fitness line. Võistkonnale on nime andnud samanimeline sporditarvete kauplus. Fitness Line võistkonna esindaja Vitali Kaer otsustas kogud kokku sõbrad ja tuttavad kellega aastaid tagasi lihtsalt enda lõbuks koos palli mängiti. Nüüd otsustati meenutada vanu aegu ning osaleda turniiril. Kui hästi see õnnestub on hetkel täielik mõistatus.
Rumori Calcio. Vabas tõlkes võiks meeskonna nimi tähendada „jalgpalli kuulujutud“. Võistkonna kogus kokku jalgpallientusiast, andekas vaatleja Angelo Palmeri, kellel on Internetis ka samanimeline lehekülg – unikaalne ressurss, mis räägib eesti jalgpallist inglise keeles. See tähendab, et kindlasti räägitakse seal ka sellest turniirist, kusjuures informatsioon pärineb vahetust allikast. Esialgsete kavatsuste kohaselt tuleb võistkond sarnaselt Centurionile samuti rahvusvaheline. Ent kui tugev – peab näitama aeg.
Remniku. Võistkonda juhib Roman Krõlov, kes on Grandliigas tuntud kui Centurioni mängija. Remniku võistkonna koosseis on hetkel seitsme luku ja riivi taga saladuses kuid otsustades võistkonna staabist levivate kuulujuttude järgi, saab see olema vägagi tugev.
LFC. Võistkond mängib teisele harrastajate turniiril – IAFA. Ja vähemalt seni mitte kõige edukamalt – 13-st mängust on võidetud vaid 3. Nende koosseisus on aga palju noori ja tehnilisi mängijaid. Nii et vastused kõigile meid huvitavatele küsimustele peaksime saama pärast LFC esimest mängu, mis toob selguse kõigisse võistkonna võimalikku tugevust puudutavatesse juttudesse.
TMJK. Veel üks
Rahvaliiga võistkond. Noored ja uljad poisid. Ei ole just ammendav iseloomustus, kuid rohkem ei ole neist praegu tõepoolest midagi teada. Vaatame nende tegevust esimeses mängus, mille järel saab neist juba palju täielikuma ettekujutuse.
Karikavõistluste juhend
Grandliiga Karikavõistlustele lubatakse osalema kõiki jalgpalli harrastajaid mõnede piirangutega neile, kes mängivad Eesti meistrivõistlustele teises või veel kõrgemas liigas. Turniiriks võib üles anda kuni 5 teise liiga mängijat, kuid igas eraldi mängus võib neist korraga osaleda vaid kaks. Veteranieas (35 aastased ja vanemad) mängijatele mingeid piiranguid ei ole.
Nagu ka eelmisel aastal, toimuvad Karikavõistlused täiendatud olümpiasüsteemis, mille puhul meeskond ei lange kaotuse korral kohe turniirilt välja. Selline süsteem on ennast hästi õigustanud ning meeldib ka mängijatele.
Superfinaali juhendi kohaselt ette nähtud ei ole. See tähendab et kui meeskond jõudis ilma ühtegi kaotust saamata finaali, kuid kaotas selle, siis lõpetabki ta turniiri ühe kaotusega, samas kui Karikavõitjaks tuleb turniiri jooksul varasemalt juba ühe kaotuse saanud võistkond.
Karikavõitja mängib Superkarika mängus Grandliiga meistrivõistluste võitjaga. Lähtudes hetkeseisust, võib suure tõenäosusega väita, et meistriks tuleb sel aastal Baltika. Superkarika mängu aeg ja koht veel täpsustatakse.
Kõik karikamängud toimuvad normaalmõõtmetes jalgpalliväljaku ühel poolel, mängitakse 7 vs 7, vahetuste arv ei ole piiratud. Mäng kestab 2 x 25 minutit. Kohtumisi teenindavad kogenud professionaalsed kohtunikud.
Tallinna Karikas - Grandliiga 2014